سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ

سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ : PGS (Parking Guidance System)


سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ PGS یا به اصطلاح PGS (Parking Guidance System) از تکنولوژی های پیشرفته روز است که توجه بسیاری از پارکینگ داران و مردم را به جهت سهولت در پروسه پارک خودرو به خود جلب کرده است بطوریکه به یک فرآیند رایج در سطح کشور تبدیل شده است و هر روزه تعداد پارکینگ هایی که از این روش هوشمند سازی پارکینگ استفاده میکنند رو به افزایش است .

سیستم هدایتگر خودرو این امکان را به راننده می دهد که از بدو ورود به پارکینگ بدون سردرگمی و اتلاف وقت بتواند از طریق تابلوهای راهنمای مسیرو چراغهای سبز و قرمز بهترین و مناسبترین جای پارک خالی را پیدا کند . این سیستم به مدیریت ترافیک داخلی پارکینگ کمک شایانی میکند چرا که با در دست داشتن آمار دقیقی از تعداد محل های پارک خودرو براحتی میتوان ترافیک ورودی مجموعه را کنترل کرده و از سرگردان شدن خودرو در بخش های مختلفی مثل راهرو های پارکینگ و رمپ ها جلوگیری نمود .

روش کارکرد این سیستم به اینصورت است که در هر یک از جاهای پارک یک عدد سنسورالتراسونیک بالای هر جای پارک روی سقف نصب می شود و یک ال ای دی که می تواند به رنگهای مختلف سبز ، قرمز ، بنفش و ... که معانی متفاوت از جمله جای پارک خالی ، پر ، رزرو و ... دارد نمایش داده شود ، نصب می شود و زمانیکه راننده وارد پارکینگ می شود با استفاده از تابلوهای راهنمای مسیر که نمایشگر اطلاعات جای خالی هر زون و جهت حرکت به سمت آن زون می باشند و همچنین با مشاهده چراغ سبز اقدام به پارک خودرو خود نماید .

در واقع در سیستم هدایتگر پارکینگ ، پارکینگ به ناحیه یا زون های مختلف با تعداد سنسور مشخصی تقسیم می شود و هر زون دارای یک کنترلر می باشد که تمامی سنسورهای آن زون به کنترلر زون متصل شده و اطلاعات جای پارک را ارسال کرده و کنترلر زون نیز با ارسال این اطلاعات روی تابلوهای راهنمای مسیر، خودرو را تا بهترین جای پارک راهنمایی میکند .

 
سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ جای پارک خودرو
 

نمایش نحوه عملکرد این محصول :سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ مبتنی بر سنسور های التراسونیک :


در سیستم هدایتگر پارکینگ در هر فضای پارک روی سقف یک سنسور التراسونیک و یک نمایشگر ال ای دی سبز و قرمز و یا بعضا چراغ هایی با رنگ دیگر جهت پارک خودرو های معلولین و vip نصب می شود به طوری که از ابتدای هر لاین راننده می تواند علاوه بر تعداد خالی جای پارک ، موقعیت مکانی محل های پارکینگ خالی را نیز مشاهده نماید.

این سنسور ها با کنترلر های موجود در هر زون پارکینگ یا اصطلاحاً ZCU (Zone Controller Unit) ارتباط داشته و قابلیت ارسال اطلاعات میان آنها وجود دارد , کنترلرهای هر زون در سامانه راهنما و هدایتگر پارکینگ دیتاهای ورودی را با توجه به قوانین خاصی تغییر داده و دیتاهای جدید را به کنترلر مرکزی یا CCU (Central Controller Unit) ارسال می کنند و کنترلر مرکزی دیتاها را پردازش کرده و فرمانهای مناسب را به تابلو های راهنما ارسال می کند. تابلوهای راهنما خودرو را از بدو ورود به پارکینگ از بهترین مسیر به سمت فضاهای خالی هدایت می کنند.

در این سامانه تمامی دیتاها در یک کامپیوتر به عنوان سرور ذخیره خواهد شد و نرم افزار کنترلی پارکینگ و مونیتورینگ مناسبی در اتاق کنترل نصب خواهد شد که اطلاعات را از سرور استخراج می کند و نمایش می دهد. این امر از طریق ایجاد شبکه سنسوری هوشمند یا از طریق دوربین های راهنما و هدایتگر پارکینگ به منظور تشخیص فضای خالی و یا اشغال شده در سطح پارکینگ از طریق نمایشگر های ورودی پارکینگ و نمایشگرهای طبقات و راهروها، برای اطلاع‌ رسانی بلافاصله از ظرفیت خالی در هر ناحیه قبل از ورود به پارکینگ میسر می‌گردد. سنسور های التراسونیک به 2 شکل میتواند مورد استفاده قرار بگیرد که در ادامه بیشتر توضیح داده میشود.


قابلیت های سیستم هوشمند کنترل و هدایت پارکینگ


 • نظارت مستقیم و دسترسی راحت اپراتو ر پارکینگ جهت رصد و بررسی وضعیت خودروی خود
 • قابلیت ارتباط کنترل های هر زون از طریق WIFI , LAN , RS485 ,
 • امکان تشخیص خودروی غیر مجاز در فضای پارکینگ بصورت اتوماتیک توسط سیستم و اعلام به بخش نگهبانی
 • قابلیت در نظر گرفتن فضاهای رزرو شده و ممانعت از پارک کردن خودرو در آن فضاها
 • قابلیت محاسبه ی مدت زمان پارک هر ماشین و نمایش آن در اتاق کنتر ل
 • امکان ذخیره سازی چند پلاک برای هریک از فضاهای پارک موجود جهت مدیریت متمرکز بر روی هریک از فضاها
 • کنترل نمایشگرها در کمترین زمان ممکن و در نتیجه هدایت خودرو های ورودی به فضای خالی موجود در حداقل زمان
 • نمایش آنلاین تعداد فضاهای خالی و فضاهای پر در هر زون و هر طبقه از پارکینگ
 • قابلیت نمایش تعداد خودرو های وارد شونده و خارج شونده در هر لحظه
 • قابلیت نمایش آمار به صورت روزانه و ماهانه و همچنین به صورت بازه های زمانی خواسته شده

Online PGS


در سیستم هدایتگرخودرو به صورت آنلاین با تشخیص موقعیت های مکانی فضای هر طبقه و تقسیم بندی و زون بندی آن و همچنین با استفاده از سنسور های التراسونیک و ال ای دی های سبز و قرمز و ... با استفاده از تابلو های راهنما و هدایتگر این قابلیت به سیستم اضافه میشود که مراجعه کنندگان از زمان ورود به پارکینگ به راحتی و به کمک تابلو های راهنمای مسیر به فضاهای ی خالی هدایت میشوند و برخلاف روش قبلی امکان مدیریت کامل پارکینگ با استفاده از نرم افزاروجود دارد . از جمله ویژگی های آن میتوان به :

Offline PGS


در سیستم هدایتگر پارکینگ آفلاین فقط از سنسور های التراسونیک و چراغهای سبز و قرمز در پارکینگ استفاده میشود و سیستم فاقد تابلو های راهنمای مسیر و نرم افزار و امکانات دیگر می باشد . این سیستم عموما در پارکینگ هایی استفاده میشود که ظرفیت تعداد فضای جای پارک آن ها بسیار کم می باشد و باعث میشود در این حالت امکان مدیریت فضای پارک وجود نداشته باشد و مراجعه کنندگان تنها با تشخیص رنگ ال ای دی هر سنسور میتوانند فضای خالی پارکینگ را پیدا کنند.


 • سیستم هدایتگر شامل سیستم بر خط (online ) با قابلیت نمایش میزان فضای خالی در هر طبقه و زون
 • نمایش وضعیت تک تک فضای پارک بر روی نرم افزار
 • کنترل نمایشگرها در کمترین زمان ممکن و در نتیجه هدایت خودرو های ورودی به فضای خالی موجود در حداقل زمان
 • قابلیت نمایش تعداد خودرو های ورودی و خروجی در هر لحظه
 • نمایش آمار در بازه های زمانی دلخواه به صورت روزانه و ماهانه و همچنین به صو رت بازه های زمانی خواسته شده
 • نظارت مستقیم و دسترسی به اپراتور پارکینگ جهت مشاهده وضعیت خودرو
 • قابلیت ارتباط کنترل های هر زون در سیستم های اولتراسونیک از طریق تکنولوژ ی ارتباطی RS485
 • قابلیت ارتباط در مدل مبتنی بر دوربین از طریق تکنولوژی RJ45( شبکه)
 • قابلیت در نظر گرفتن فضاهای رزرو شده
 • قابلیت محاسبه ی مدت زمان پارک هر ماشین و نمایش آن در اتاق کنترل
 • امکان ذخیره سازی چند پلاک برای هریک از فضاهای پارک موجود جهت مدیریت متمرکز بر روی هریک از فضاها
 • نمایش ONLINE تعداد فضاهای خالی و فضاهای پر در هر زون و هر طبقه از پارکینگ از طریق نرم افزار

PGS-ultrasonic

سیستم هدایتگر مبتنی بر دوربین Camera PGS :


در این سیستم با توجه به فیزیک و ساختار پارکینگ می توان برای هر سه فضای پارک یا هر شش فضای پارک یک camera pgs نصب کرد که با استفاده از ابزار پلاک قابلیت تشخیص وضعیت پر یا خالی بودن فضای پارک را دارد .

از مزایای این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:


 • امکان ردیابی محل پارک خودرو بر مبنای شماره پلاک ( car finding )
 • امکان مدیریت همزمان سه تا شش فضای پارک با یک دوربین
 • امکان روشن نمودن رنگ های متفاوت چراغ در صورت پارک ناصحیح خودرو
 • امکان حذف دوربین مداربسته داخل پارکینگ و جایگزینی این سیستم به جای آن
 • امکان ضبط فیلم خودرو در تمام مدت حضور در پارکینگ
 • امکان تعریف پارکینگ رزرو ، معلولین و .. .
 • استفاده از بستر ا رتباطی شبکه
 • و .. .

PGS-camera

د ر سیستم های هدایتگر پارکینگ می توان بسته به نوع تجهیزات استفاده شده از انواع سیستم جستجوو ردیابی خودرو استفاده نمود. د ر این سیستم اطلاعات خودرو یا بر مبنای پلاک (در سیستمcamera pgs) یا بر مبنای موقعیت (زون) و طبقه محل پارک خودرو جهت ردیابی راحت تر خودرو در سیستم دخیره می شود بطوری که راننده پس از پارک خودرو خود در پارکینگ می تواند کارت پارکینگ خود را به یکی از کارتخوان های نصب شده در آن زون پارکینگ نشان دهد تا محل پارک خودرو در کارت وی و سیستم ذخیره گردد , در هنگام بازگشت راننده می تواند کارت خود را به کارتخوان کیوسک های نصب شده در پارکینگ و یا اپراتورهای سیستم نشان دهد تا موقعیت پارک خودرو برای ایشان نمایش داده شود. همچنین نقشه ی نشان داده شده بهینه ترین مسیر را برای دسترسی به محل پارک از محل کنونی نشان می دهد . بدیهی است در سیستم camera pgs موقعیت خودرو بصورت خودکار از پلاک ماشین یافت می شود. این کیوسک ها در ورودی و خروجی و زون های پارکینگ نصب می شوند و صاحبان خودرو کارت خود را به کارتخوان نصب شده در این کیوسک ها نشان میدهند و نقشه ی مسیر پارک خودرو روی نمایشگر نشان داده می شود این کیوسک ها به صورت مستقیم با سرور در ارتباط بوده و اطلاعات خود را از آنجا دریافت می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Error: Contact form not found.

×